Jak pádlovat na kanoi

Pro pádlování na kanoi platí několik jednoduchých pravidel. Pokud v kanoi sedí dva vodáci, pádluje každý na opačné straně, strany se zpravidla určují podle kormidelníka. Pokud byste pádlovali oba na stejné straně, kanoe se bude přetáčet a je tu vyšší riziko převrhnutí, neboli cvaknutí.

Háček, který sedí vpředu, určuje tempo. Pádluje tak, aby neuhnal kormidelníka a ten stíhal ještě loď řídit. Háčkovo záběry jsou plynulé a bez cákanců. Háček, to jsou taky kormidelníkovo oči, má za úkol hlásit všechny překážky v řece, je dobré domluvit se předem na komunikaci. Pokud háček zakřičí na kormidelníka „levááá“, znamená to „jeď vlevo“ nebo „bacha, šutr vlevo“? Kormidelník loď řídí odlomením nebo přitažením pádla od nebo k zádi lodi. Obecně platí, že čím dál za sebe kormidelník dosáhne, tím účinnější záběr bude.

Pokud se posádka nenachází v akutním nebezpečí, stačí udělat mocnější záběr vpřed na své straně a loď se vyrovná. V ideálním případě, pokud háček i kormidelník pádlují stejně, loď pojede rovně. Aby nás loď poslouchala a jela tam, kam chceme my, musíme být vždy rychlejší než proud a zároveň počítat se setrvačností, která se při řízení kanoe projevuje. Proto si kormidelník musí očima hledat cestu mezi kameny či při průjezdu jezem dopředu a loď správně nasměrovat včas.

Vodácké pojmy:

  • cvaknout se, udělat se – oblíbený výraz pro obrácení lodi dnem vzhůru a vodáky hlavou dolů
  • háček – sedí vpředu a je motor lodi, hlídá šutry a hlásí kormidelníkovi překážky, je ozdobou lodi a opaluje se
    kormidelník/zadák/kotrč - sedí vzadu, řídí loď, komanduje háčka a má vždycky pravdu
  • porculán – člen posádky, který sedí vprostřed lodi, obvykle malé dítě, které ještě neudrží pádlo
  • přitažení – záběr pádla směrem k lodi, slouží k rychlému otočení lodě
  • odlomení – záběr pádla směrem od lodi, opak přitažení
  • kontra – zpětný záběr pádlem (záběr vzad)
  • bort – bok lodi, kterého se rádi chytají začátečníci, díky čemuž se snadno a rychle cvaknou
    špička a záď - přední a zadní část lodi
  • debl – kanoe pro 2 osoby vs. singl - kanoe pro 1 osobu
Otázky:
  • Jsme lichý počet, co s tím? – Nevěšte hlavu, na dvoumístné Sambě se dá jet i na singla. Vodák je si pak sám sobě kormidelníkem i háčkem. Sám si udává tempo, může po delších úsecích střídat stranu pádlování, takže se nejenom naučí kormidlovat na obě strany, nebude ho ještě k tomu bolet jen jedna strana těla.
  • Jak si do kanoe správně sednout? – Opravdu se staly případy, kdy si posádka sedla do kanoe opačně a na konci plavby měl háček otlačené holeně tak, že nemohl chodit a oba lamentovali, jak špatné lodě jsou. Jednoduchá rada je, že v kanoi se sedí tak, aby měli oba vodáci dostatek místa na nohy a zadák seděl opravdu vzadu.